1 урок:
Урок курсу: « Я і середовище» ( курс за вибором)
Тема уроку: « Джерела енергії».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Вид уроку: мультимедійний урок.
Методи: бесіда, пояснення, обговорення, робота зі слайдами.
Мета уроку:
-
Навчальна : з`ясувати, що таке енергія; обговорити з учнями різні джерела енергії,
які використовує людство, їхні переваги і недоліки; проаналізувати вичерпні і
невичерпні джерела енергії; сприяти формуванню знань про екологічні проблеми,
про значення енергоносіїв в житті людини.
-
Розвиваюча: закріпити знання учнів про
перетворення одного виду енергії в інший;ознайомити з іншими екологічно
безпечними джерелами енергії; розвивати вміння висловлювати свої думки та ідеї
що до захисту своєї позиції в збереженні навколишнього середовища.
-
Виховна: виховувати екологічно спрямоване мислення
та екологічну культуру; виховувати
бережливе, дбайливе ставлення до природних ресурсів та навколишнього
середовища; допомогти учням відчути себе частинкою матері – природи; викликати
почуття причетності у вирішенні енергозберігаючих проблем своєї країни.
Обладнання: комп`ютер, проектор,
екран, презентація до уроку, плакати,
малюнки дітей, глобус.
Хронометраж уроку:
I.
Організація класу – 1 хвилина
II.
Мотивація навальної діяльності – 4 хвилини
III.
Пояснення нового матеріалу
– 20 хвилин
IV.
Фізкультхвилинка – 2
хвилини
V.
Виступ дослідницької групи
– 5 хвилин
VI.
Перегляд мультфільму – 2
хвилини
VII.
Підсумок уроку – 6 хвилин
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Пролунав дзвінок нам вчасно,
Тож часу марно не витрачаєм,
З гарним настроєм сьогодні
Ми роботу починаєм.
Ну, а зараз, хто помітив,
В нас у класі гості,
Тож вже слід вам привітатись
Й до роботи швидко братись.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
СЛАЙД
-
Про що був цей ролик?
-
Девіз нашого уроку такий:
« Нехай ні дня, а ні хвилини,
Не промине без користі для нас,
І, щоб планета наша не загинула,
Нам всім навчитись рятувати її час.»
-
А чому треба навчитись
рятувати нашу планету і навіщо це взагалі робити ми і поговоримо сьогодні на
уроці.
А ще ми дізнаємось: СЛАЙД
-
Що таке енергія;
-
Звідки береться енергія (
джерела енергії);
-
Яка енергія є вичерпною, а
яка – ні;
-
Які джерела енергії люди
можуть використовувати у майбутньому;
-
Як ви зберігаєте енергію.
ІІІ. Пояснення нового матеріалу
1.
Опитування.
-
Дайте відповідь на дуже
легке запитання: які рухи ви робили сьогодні?
-
На вашу думку, завдяки
чому ви можете виконувати всі ці дії?
( Людина прикладає зусилля – енергію).
-
Що таке енергія?
СЛАЙД
Енергія – це те, що дає
можливість рухатись, виконувати роботу ( бігати, стрибати, писати, тощо). Сила
– це прояв енергії, за допомогою якої можна виконувати будь – яку роботу.
-
Завдяки чому люди і
тварини рухаються?
СЛАЙД
-
Рослини поглинають сонячну
енергію і виробляють з неї поживні речовини. Тварини і люди живляться рослинами
і отримують енергію від рослин. Отже, і рослини, і тварини, і ми з вами
отримуємо енергію від…(сонця). Воно є її головним джерелом.
2.
Бесіда про сонце. Виходить Сонце (дитина):
Енергоша мене звати,
Енергійний я , завзятий,
Дуже справний молодець,-
Сонячний я промінець.
Я до вас спустився з неба,
Щоб з дитинства вас навчати
Як вам жити на планеті,
Як ресурси зберігати.
-
А що ви знаєте про Сонце?
СЛАЙД
Сонце – потужне джерело енергії. Жива природа отримує практично всю енергію
від сонця. Досягаючи атмосфери Землі, сонячне випромінювання частково
відбивається, поглинається, заломлюється та випромінюється.
Сонячна енергія екологічно чиста, не завдає шкоди навколишньому середовищу.
-
Як ви думаєте, як люди
використовують сонячну енергію?
СЛАЙД
Використання сонячної енергії:
-
Це сонячні батареЇ;
-
Обігрівання житлових будинків;
-
Теплиці;
-
Зимові сади;
-
Сонячні пічки для
приготування їжі та плавки металів;
-
Рух машин та літаків;
-
Покриття доріг.
3.
Бесіда про вітер.
-
Яке ще джерело енергії
існує?
Виходить Вітер:
Вільніший птаха в небі синім,
сильніший гір, ніж їхня суть,
Гуляє вітер по долині, деревам шепче –
оживуть.
Розбуджу птаха поміж ночі, верби гілля
сплету в косу,
І річку хвилями лоскочу, з отави
скошую росу.
Коли зима – співаю пісню, танцює
віхола в танку.
Шумлю над полем і узліссям, бо маю
вдачу гомінку.
І шелест листя поміж гаю, то я блукаю
– вмію все,
Та як спинитися – не знаю, бо суть
життя мене несе.
-
Як людина використовує
енергію вітру?
СЛАЙД
Людина використовувала енергію вітру тисячі
років. Давні вітрильні кораблі пересувалися тільки завдяки силі вітру, а
вітряки віками використовували для перекачування води та утримання борошна.
Вітряні млини для перемелювання зерна качали воду і пиляли дерево.
СЛАЙД
Сьогодні вітер використовують в
сучасних турбінах для вироблення енергії .
4.
Бесіда про воду.
-
Ще яке джерело енергії вам
відомо?
Виходить Вода:
А вода – це справжнє диво! Як прожити
без води?
З нею ми завжди щасливі, з нею в нас
нема біди!
Є вода – ростуть рослини, ліс, сади,
рясні поля,
Це – чудово для людини, і радіє вся
Земля.
Плавають в водичці діти, риби у воді
живуть,
Розквітають в лузі квіти, і рясні дощі
ідуть.
Кругообіг повсякчасно на Землі вода
веде,
Тож з водою всім прекрасно, і біди
нема ніде!
-
Як використовують воду, як
джерело енергії?
СЛАЙД
Гідроелектроста́нція (ГЕС) —
електростанція, яка за допомогою гідротурбіни перетворює кінетичну енергію води
в електроенергію. Принцип роботи ГЕС досить простий. Ланцюг
гідротехнічних споруд забезпечує необхідний напір води, що надходить на лопаті
гідротурбіни, яка приводить в дію генератори, що виробляють електроенергію.
-
Яка гідроелектростанція до
нас найближча?
5.
Бесіда про корисні
копалини.
-
Ще є одне відоме вам джерело
енергії. Як ви думаєте, що це?
Корисні копалини. Які ви знаєте
корисні копалини, котрі використовуються як джерело енергії?
-
Що роблять з нафти?
(бензин, фарби, ліки)
-
Він використовується для
руху чого? (транспорту)
-
Як використовують газ?
Вугілля?
СЛАЙД
§ Діти, як ви думаєте, що це за споруда? (Відповіді
дітей).
§ Це теплова електростанція, яка
використовує вугілля для отримання енергії. Вугілля потрапляє на станцію та спалюється. Тепло, яке отримується шляхом
спалювання вугілля, використовується для перетворення води на пару Пара використовується для приведення у рух генератора який
виробляє електрику. По лініях електропередач енергія передається у міста та
села, на заводи та фабрики, школи та лікарні, житлові будинки тощо.
Тепер ви переконалися, наскільки складно
отримати електроенергію.
СЛАЙД
Висновок: Отже, про які джерела
енергії ми вели розмову?
Сонце, вода і вітер – це джерела нової
енергії – чистої. А корисні копалини – це вичерпні джерела енергії . Їх на
Землі, а вірніше під землею залишилось дуже мало. А як треба ставитись до них і
чому треба берегти джерела енергії ми
обговоримо після фіз.хв.
Іv. Фізкультхвилинка.
6.
Бесіда про економне
ставлення до джерел енергії.
СЛАЙД
-
За теперішніх темпів
споживання світових запасів вугілля вистачить на 150 – 200 років, нафти – на 40
– 50, газу – на 60 – 70 років.
-
Окрім того, надмірне
зростання виробництва і споживання енергії призводить до негативних екологічних
наслідків, серед яких парниковий ефект ( при якому енергія сонячних променів ,
відбиваючись від поверхні планети, не може повернутися в космос, оскільки
затримується молекулами різних газів). Це і кислотні дощі, і глобальні зміни
клімату, екологічні катастрофи ( нафтові плями, ядерні вибухи, погіршення
якості повітря, якості води, зникнення багатьох видів рослин, живих істот,
мутагенез ( процес виникнення в організмі спадкових змін, мутацій), і т.д.
-
Люди всього світу
зрозуміли, що природа планети в небезпеці.
Як вижити? Яким буде наше майбутнє?
Адже ніякі блага цивілізації не замінять чистого повітря, прозорої води та
нешкідливого харчування.
СЛАЙД
-
У зв язку з цим ведеться
велика робота з охорони нашої планети:
переобладнуються фабрики і заводи, щоб вони не забруднювали воду і повітря, на
місці вирубаних лісів насаджуються нові, забороняється збирати рідкісні
рослини, полювати на рідкісних тварин, створюються заповідники.
-
Ти і ти, він і вона – саме
ви і від вас залежить , чи будемо ми дихати чистим повітрям? Чи залишите ви
своїм нащадкам зелену гарну планету?
Що можете зробити ви, діти, вже сьогодні,
щоб економити енергоресурси? Які б ви дали поради?
-
Виключайте всі
електроприлади, які не використовуються, та не залишайте їх у режимі
очікування.
-
Протріть електричні лампи
від пилу. (Витерта лампа світить на 10-15% яскравіше, ніж запилена.)
-
Відкривайте штори. Не
забувайте про природне освітлення.
-
Вимикайте світло, якщо в
ньому немає необхідності.
-
Тримайте вікна чистими.
-
Кип`
ятіть стільки води, скільки вам потрібно, та не забувайте чистити чайник від
накипу.
-
Нагадуйте членам своєї сім
ї вимикати світло для економії енергії.
-
Не відкривайте холодильник
тільки для того, щоб подивитись на його вміст.
-
У холодильник не ставте
гарячу їжу.
-
Не ставте холодильник біля
плит, печей, радіаторів.
-
Вимикайте воду, коли
чистите зуби.
-
Приймайте душ замість
ванни.
-
Не ставте прасувати
неповну пральну машину.
-
Ремонтуйте крани.
-
Не допускайте того , щоб з
крану бігла вода просто так.
-
Утепляйте вікна на зиму.
-
Стеліть килими та вішайте
їх на стіни, щоб зберігати тепло.
-
Не використовуйте газову
плиту для обігріву приміщення.
-
Одягайте теплі речі в
приміщенні, коли холодно.
-
Використовуйте повторно
поліетиленові пакети.
-
Міняйте стержень в ручці,
а не купуйте нову ручку.
-
Їздіть на велосипеді та
ходіть пішки , замість того, щоб користуватися транспортом.
Виступ ДОСЛІДНИЦЬКОЇ ГРУПИ
статистів
1.
А чи знаєте ви, що безцільне
горіння лампочки (40Вт) за одну добу витрачає майже 1 кВат енергії. А цієї
кількості енергії достатньо для випікання 36 кг хліба. Або для виготовлення 17
кг цукру, 23 кг борошна, 6 кг олії.
2. Чи відомо вам, що при
намилюванні в душі з відкритим краном дарма використовується 50 л води.
3. А чи знаєте ви, що приготування
їжі у невірно вибраному посуді, тобто невідповідному розмірам плити, приведе до
збільшення потреб енергії до 50 відсотків.
4. А відомо вам, що із-за залишеного
на ніч відчиненого вікна в зимову пору, вистачило використаної енергії стільки,
скільки б вистачило на подолання маленьким автомобілем 50 кілометрів.
5. Чи відомо вам, якщо пофарбувати батареї у темний колір, це змусить їх
працювати з більшою віддачею. Темна поверхня віддає на 5-10 відсотків тепла
більше.
6. Чи задумувались ви, що 50 відсотків економії електроенергії досягається
за рахунок економії на освітленні.
7. Чи знаєте ви, що розумніше за все кип`ятити воду із щільно
закритою кришкою. Якщо кип` ятити без кришки енергії витрачається
на 30 відсотків більше.
8. А відомо вам, що при неповному завантаженні пральної машини енергоспоживання
збільшується на 10-15 відсотків.
9. Чи задумувались ви, що за одне купання в ванній використовується біля
300 л води. Вихід: приймайте душ.
10. Необхідно 10-20 років, щоб поліетиленові пакети, які потрапили в грунт,
розпались. Для розпаду металевої банки має пройти 100 років, пластикової пляшки
– 400, а скляної - 1000 років.
ПОРАДА ВЧИТЕЛЯ СЛАЙД
Є стандартна лампочка, на ній написано «100 Ват», або «60 Ват». Це означає,
скільки енергії лампочка споживає за 1 годину.
А це ,діти, енергоефективна або енергозберігаюча флуоресцентна лампочка.
Вона економить 30-50% електроенергії. Якби всі системи освітлення перейшли на
енергозберігаючі технології, це б замінило працю 500 електростанцій. Підніміть
руку у кого вдома є енергозберігаючі лампочки?
Перегляд мульфільму про збереження
енергії . 2 хв.
V.
Підсумок уроку.
Слова дітей.
Свій голос віддаю за матінку-природу
За чистоту Землі, красу і вроду. За екологію довкілля і душі. Ставай і ти й діла свої верши.
Всім потрібно в світі знати, що енергія це просто
скарб, і про неї людям треба дбати, бо як зникне - буде їм не жарт! Ще
сказати хочу по секрету, час уже подбати про планету. Ви повинні в світі гідно
жити і від марнотратства планету захистити!
Очистимо Землю від бруду і скверни,
Посіємо скрізь доброти й квітів зерна! Хай буде планета красива й зелена Для щастя, добра і для тебе й для мене!
Очистимо струмки і будуть жити ріки,
Бо із малих струмків течуть річки великі. Вода — це є життя, без неї не прожити. Вже час прийшов для нас — природі послужити!
Ліс не рубай, а вчасно захисти,
Дай дереву ще вище підрости. Ліс виросте і захистить тебе — Повітря дасть і небо голубе!
Рукотворні гори — це відходи,
Роблять на Землі багато шкоди. Треба там заводи збудувати Й сміттєзвалища заставить працювати!
Від середовища, в якому ми живемо
Залежить все: здоров’я, і життя, І наш добробут. Та ми все псуємо, Яке людей чекає майбуття?
Жить только для себя – не значит
жить!
А потому должны мы постараться
Энергию разумно потребить
Не только правнукам должна она
достаться.
Энергия повсюду на земле:
В запасах нефти, газа, древисины,
В ветрах могучих, в каменном угле
И в солнечных лучах, морских
глубинах.
Давайте новый мир построим мы,
Где будет много радости и света,
Но свет от солнца, ветра и воды
И в будущем достигнем мы успеха.
А ветроустановки навсегда
Пусть атомные станции заменят,
Не будет загрязнений никогда,
И жизнь нам это к лучшему изменит.
СЛОВА ВЧИТЕЛЯ
В природі ми лиш часточки малі.
Земля не нам належить — ми Землі!
Вже людство не живе, а виживає,
невже воно цього не помічає?
І той кошмар, який воно створило
Усе живе сьогодні отруїло. Чи ж не прийшла пора поміркувати, Як людству на Землі мудрішим стати...
Людина не Бог, а частинка природи
І більше від неї не блага, а шкоди. Нам треба довкілля своє відновити. Бо все прийшло в цей світ, щоб жити. |
Звучить пісня у виконанні дітей класу: « Мы хотим, чтоб птицы
пели».
( див. презентація пісні.)
2 урок:
Тема уроку: «В гостях у
казкових героїв».
Узагальнення і
систематизація знань.
Тип уроку: урок закріплення знань
Вид уроку: мультимедійний урок
Методи: бесіда, обговорення, метод «Мозковий штурм», ілюстративно-демонстративний, практична робота,
проблемний, гра.
Мета уроку:
-
Навчальна: закріпити навички учнів розв’язувати
приклади на додавання і віднімання різних видів в межах 10; продовжувати вчити
учнів розрізняти рівності і нерівності, ділити їх на групи; вправляти у
складанні і розв’язувані задач; закріплювати вміння розпізнавати геометричні
фігури, поділяти їх на групи
-
Розвиваюча: розвивати мислення, увагу, навички
самостійної роботи, математичне мовлення, вчити систематизувати вирази, вдосконавлювати
обчислювальні навички, вміння спостерігати та аналізувати.
-
Виховна: виховувти старанність, почуття дружби,
товариства, взаємопорозуміння.
Обладнання: цифри на магнітах, демонстраційний матеріал, малюнки казкових героїв, роздатковий геометричний матеріал, комп’ютер, екран, презентація до уроку.
Хронометраж уроку:
І. Організація класу – 1 хв.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності – 2 хв.
ІІІ. Робота над темою урока – 27 хв.
1.
Математичний диктант – 4
хв
2.
Усний рахунок -7 хв.
3.
Розв’язування прикладів
-7 хв.
ІV. Фізкультхвилинка
– 2 хв.
4.
Розв’язування
задачі – 3 хв.
5. Робота
з геометричним матеріалом - 4 хв.
6. Практична
робота 2 хв.
V. Релаксація – 2 хв.
VІ. Підсумок уроку -1
хв.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Діти! У нас сьогодні ніби свято,
Гостей зібралося багато,
Ану на них ви подивіться,
І веселенько усміхніться,
Й скажіть їм добрії слова:
«Раді
вітати вас в нашій оселі,
Зичимо
щастя, здоров’я й добра».
А тепер тихенько поверніться,
Один одному посміхніться,
На урок старання не забутьте взяти,
Сядьте всі рівненько, будем починати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Наш урок цікавим буде, казку люблять усі люди, і дорослі і малі, тобто й наші школярі. Сьогодні на уроці математики ми вирушимо в захоплюючу подорож, де ви зустрінетесь з героями своїх улюблених мультфільмів та казок. Вони дуже хочуть подивитися чому ви навчилися за цей час вашого перебування у школі; чи вмієте ви розв’язувати приклади, задачі, як ви вмієте складати вирази. Саме цим ми і будемо займатися сьогодні на уроці.
Бесіда про правила поведінки в гостях.
- Але спершу, ніж попасти до гостей давайте пригадаємо, як треба поводитись в гостях? ( Не балуватись , не шуміти, не перебивати один одного, не кричати). Дякую, майже так , як і на уроці.
ІІІ. Робота над темою уроку.
-
І ось ми вирушаємо з
вами на казкову вулицю, де живуть казкові герої. А вирушаємо ми казковою
стежкою.
1.
Математичний диктант.
-
Число 3 зменшити на 2;
-
Знайти різницю чисел 5 і 3;
-
Зменшуване 9, від’ємник 6, знайти різницю;
-
Число 2 збільшити на стільки ж;
-
Знайти суму чисел 3 і 2;
-
3 збільшити на 3;
-
Перший доданок 3,
другий доданок 4,
знайти суму;
-
10 зменшити на 2;
-
Знайти суму чисел 5 і 4;
-
Записати найменше двоцифрове число.
1
2 3 4 5 6 7 8 9 10
Метод «Мозковий штурм»
-
Чого не вистачає в нашому запису? ТРИ КРАПКИ.
-
Чому? ТОМУ ЩО ЦЕЙ РЯД ЧИСЕЛ МИ МОЖЕМО ПРОДОВЖИТИ. Поставте …
-
А як називається цей ряд чисел? Натуральний ряд чисел
Або відрізок натурального ряду чисел.
-
Доведіть що це натуральний ряд чисел.
(Тому що кожне наступне число збільшується на 1.)
-
Назвіть найменше число;
-
Назвіть парні числа;
-
Назвіть сусідів числа 5, назвіть число попереднє до 4,
назвіть число яке стоїть за числом 6.
-
Як ви думаєте яке число з цього ряду відрізняється від інших? 10 Чому? Тому що в запису цього числа ми використали дві цифри, і воно двозначне.
2. Усний рахунок.
1). В гостях у кота Леопольда.
- Доріжка нас привела до будиночка, де живе Кіт Леопольд. СЛАЙД
Гра « Кораблики»
Які слова любив говорити кіт Леопольд « Ребята, давайте жить дружно». І це дійсно так, тому що у дружбі та взаєморозумінні краще та легше жити.
А ще кіт Леопольд любив пускати кораблики . Він і нам пропонує з ним пограти. СЛАЙД.
Кораблики з прикладами:
3+4
5+4 6+4 8+2-3
5+3-2 9-3+4
-
Сподобалась гра?
-
А ще кіт Леопольд любив рибалити. У нього було дві вудки. На одну ловились рибки з відповіддю 10, а на другу – з відповіддю 9. Він нам пропонує теж порибалити.
Гра «Риболовля»
-
Що ми скажемо коту Леопольду? (дякуємо, до побачення).
2). В гостях у Незнайки.
- Давайте подивимось, хто живе поруч з котом Леопольдом? Послухайте загадку.
У кого велика шляпа,
Хто нероба і тюхтій,
Хто хвалько, пустун,
зазнайка,
Знають всі – малюк…(
Незнайка).
-
Тут живе Незнайка. Нарешті він теж захотів стати грамотним і пішов до школи. А у школі йому дали дуже складне завдання.
На дошці записи:
6-3
3=3 4+х=6 х+3=5 3+6
7>6 8<10 7+3 9-2
8-5 5=5 4<7 7-4
-У завданні запитується, на які групи можна розділити ці записи?
Допоможіть Незнайкові. (Метод «Мозковий штурм»).
1 група – нерівності: 7 >6,
8<10, 4<7;
2 група – рівності: 3=3, 5=5; А чи є ще рівності? ТАК. - Як ми їх називаємо? РІВНЯННЯ. Назвіть рівняння.
3 група – рівняння: 4+х=6,
х+3=5;
4 група – вирази: 6-3= 8-5= 7+3= 9-2= 7-4= 3+6= як інакше ми їх називаємо? (Приклади.)
-
Працюємо усно над нерівностями: на скільки 7 більше від 6?
-
На скільки 8 менше від 10?
-
На скільки 4 менше від 7?
-
Працюємо усно над рівняннями:
-
4+х =6 1 доданок нам відомий? (так) А другий доданок відомий (ні) Чому дорівнює сума? Як нам знайти 2 доданок? (ТРЕБА ВІД СУМИ ВІДНЯТИ 1 ДОДАНОК.)
-
Чому дорівнює другий доданок?
-
Я думаю, що Незнайка дуже зрадів, що ми допомогли йому у цьому складному завданні.
3. Робота в зошиті. Запис прикладів. В гостях у Буратіно
- Відгадайте загадку:
Якось у школу із книжкою
Прямував дерев'яний хлопчись
І потрапив якось сам
В полотняний балаган.
Як називається ця книжка?
А як зветься сам хлопчисько?
От підказка, друзі, вам:
Його дівчинка Мальвіна
Називала...
(Буратіно)
Прямував дерев'яний хлопчись
І потрапив якось сам
В полотняний балаган.
Як називається ця книжка?
А як зветься сам хлопчисько?
От підказка, друзі, вам:
Його дівчинка Мальвіна
Називала...
(Буратіно)
-
Сусідом Незнайки був Буратіно.
Він теж почав ходити до школи, навчився розв’язувати приклади і задачі. А з нами він вирішив пограти в жмурки . Тільки ховати він від нас буде складові прикладів і нерівностей. Яку цифру заховав Буратіно? Який знак заховав Буратіно?
ДІТИ ВИКОНУЮТЬ ПРИКЛАДИ І ЗАПИСУЮТЬ ЇХ ДО ЗОШИТА.
ІV. Фізкультхвилинка.
-
А хто живе біля Буратіно? Відгадайте загадку.
Допоможе завжди вам,
І птахам, і дітлахам,
Він під деревом сидить,
Добрий лікар … ( Айболить)
-Так його сусід Лікар Айболить. Що робить лікар.(лікує звірів). А ще він турбується і про нас. Він хоче щоб ми виконали фізкультхвилинку, причому ту, яку роблять його пацієнти.
Фізкультхвилинка
виконується під пісню: «Зарядка для зайцев».
4. Робота над задачею. В гостях у Вінні Пуха.
Послухайте загадку.
Він веселий і не злобний,
Цей хороший дивачок.
З ним господар, хлопчик Робін,
І товариш — П'ятачок.
До прогулянок він ласий,
Є на мед чутливий нюх,
Зветься плюшевий ведмедик,
Всім відомо, ...
(Вінні Пух)
Цей хороший дивачок.
З ним господар, хлопчик Робін,
І товариш — П'ятачок.
До прогулянок він ласий,
Є на мед чутливий нюх,
Зветься плюшевий ведмедик,
Всім відомо, ...
(Вінні Пух)
-
Сусідом лікаря Айболіта є Вінні Пух.
Він теж пішов до Лісової школи і став її учнем. Так от йому у школі задали розв’язати задачу. І він дуже добре впорався з цим завданням. Зараз я вам покажу цю задачу. Але спочатку давайте пригадаємо, із яких частин складається задача?
УМОВА ПИТАННЯ
РОЗВ’ЯЗАННЯ ВІДПОВІДЬ
-Молодці. А тепер послухайте задачу, яку дуже швидко розв’язав Вінні Пух.
Задача: У Вінні Пуха було 10 цукерок. 8 цукерок він з’їв. Скільки цукерок він залишив для друга П’ятачка?
- Скажіть умову задачі. Скажіть питання до задачі.
- Якою дією ми будемо розв’язувати задачу?
Чому? ( тому що він з’їв і стало менше, ніж було).
-
Запишіть розв’язання задачі у зошит. 10 -8 =2
Яка відповідь у задачі? (Вінні Пух залишив для друга П’ятачка 2 цукерки).
-
Ви молодці, задачу розв’язали і я сподіваюсь записали вірно.
Бесіда про дружбу.
-
А чи нічого не турбує вас у поведінці Вінні Пуха?
-
Він з’їв багато цукерок. Потрібно було поділитися з П’ятачком порівну.
- А порівну, це по скільки цукерок?
5. Робота з геометричним матеріалом. В гостях у Крокодила Гени.
- Біля Вінні Пуха живе Крокодил Гена. Він колись працював у зоопарку – експонатом, а зараз працює у цирку жонглерем.
Подивіться, з якими предметами він працює? (З геометричними фігурами).
-
А які вони плоскі, чи об’ємні?
-
Назвіть ці фігури. Це квадрати й трикутники.
-
Доведіть, що це трикутник. ( має 3 сторони, 3 вершини, 3 кута).
-
Доведіть, що це чотирикутник.
-
Давайте пригадаємо, за якими ознаками можна розділити геометричні фігури? (ЗА КОЛЬОРОМ, ФОРМОЮ ТА РОЗМІРОМ)
-
Подивіться уважно, за якими ознаками складені приклади, стосовно цих геометричних фігур.
7+3 –за розміром
10-4-за кольором
6+4 –за кольором
10-5-за формою
5+5 – за формою 10-3-за розміром
- Молодці. А тепер ми з вами пожонглюємо. Яких фігур не вистачає в рядах?
Практична робота.
-
З трикутника, що лежить
на парті утворити шестикутник.
V. Релаксація. Розв’язування задач усно.
А далі живуть вовк та три поросяти. Вовк дуже любить загадувати поросятам загадки та задачі. Ось послухайте, та допоможіть поросятам дати вірні відповіді, а вовк стане злим та ще з’їсть поросяток.
ЗАДАЧІ.
-
Молодці.
V. Підсумок уроку.
- На превеликий жаль, наш шлях короткий, ось і вертатися пора, але на наступному уроці знов продовжиться наша гра.
- Сьогодні всі працювали дуже добре, активно, старанно.
У всіх на партах лежить 2 смайлика. Виберіть той, який настрій у вас був на уроці, той охоче ви працювали, чи ні.
-
Отже, що ми сьогодні робили на уроці (ходили у гості до казкових персонажів, грали з ними, допомогали виконувати різні завдання, а вони в свою чергу пригостили нас солодощами.
-
Встаньте, поверніться до гостей і скажіть те, що говорять дуже чемні господарі: « Дякуємо, що прийшли».
3 урок:
Урок
курсу: « Я і середовище» ( курс за вибором)
Тема
уроку: « Джерела енергії».
Мета
уроку:
-
Навчальна :
з`ясувати, що таке енергія; обговорити з
учнями різні джерела енергії, які використовує людство, їхні переваги і
недоліки; проаналізувати вичерпні і невичерпні джерела енергії; сприяти
формуванню знань про екологічні проблеми, про значення енергоносіїв в житті
людини.
-
Розвиваюча:
закріпити знання учнів про перетворення одного виду енергії в інший; ознайомити
з іншими екологічно безпечними джерелами енергії; розвивати вміння висловлювати
свої думки та ідеї що до захисту своєї позиції в збереженні навколишнього
середовища.
-
Виховна:
виховувати екологічно спрямоване мислення та екологічну культуру; виховувати бережливе, дбайливе ставлення до
природних ресурсів та навколишнього середовища; допомогти учням відчути себе
частинкою матері – природи; викликати почуття причетності у вирішенні
енергозберігаючих проблем своєї країни.
Обладнання:
-
комп`ютер,
-
проектор,
-
екран,
-
презентація
до уроку,
-
плакати,
-
малюнки
дітей,
-
глобус.
Методи,форми, прийоми:
-
бесіда,
-
пояснення,
-
обговорення,
-
метод
«Мікрофон»,
-
метод
« Обери позицію»,
-
метод
«Ажурна пилка»,
-
виступ
агітбригади,
-
робота
зі слайдами.
Тип
уроку: урок засвоєння нових знань.
Вид
уроку: мультимедійний
урок.
Хронометраж уроку:
I.
Організація класу – 1 хвилина
II.
Мотивація навальної діяльності – 4 хвилини
III.
Пояснення
нового матеріалу – 20 хвилин
IV.
Фізкультхвилинка
– 2 хвилини
V.
Виступ
дослідницької групи – 5 хвилин
VI.
Перегляд
мультфільму – 2 хвилини
VII.
Підсумок
уроку – 6 хвилин
ХІД УРОКУ
І.
Організація класу.
Пролунав дзвінок нам вчасно,
Тож часу марно не витрачаєм,
З гарним настроєм сьогодні
Ми роботу починаєм.
Ну, а зараз, хто помітив,
В нас у класі гості,
Тож вже слід вам привітатись
Й до роботи швидко братись.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Демонстрація
ролика про Землю.
СЛАЙД
-
Про
що був цей ролик?
-
Девіз
нашого уроку такий:
« Нехай ні дня, а ні
хвилини,
Не промине без
користі для нас,
І, щоб планета наша
не загинула,
Нам всім навчитись
рятувати її час.»
-
А
чому треба навчитись рятувати нашу планету і навіщо це взагалі робити ми і
поговоримо сьогодні на уроці.
А ще ми дізнаємось:
СЛАЙД
-
Що
таке енергія;
-
Звідки
береться енергія ( джерела енергії);
-
Яка
енергія є вичерпною, а яка – ні;
-
Які
джерела енергії люди можуть використовувати у майбутньому;
-
Як
ви зберігаєте енергію.
ІІІ. Пояснення нового матеріалу.
1. Опитування.
-
Дайте
відповідь на дуже легке запитання: які рухи ви робили сьогодні?
-
На
вашу думку, завдяки чому ви можете виконувати всі ці дії?
( Людина прикладає
зусилля – енергію).
-
Що
таке енергія?
СЛАЙД
Енергія – це те, що дає можливість рухатись, виконувати
роботу ( бігати, стрибати, писати, тощо). Сила – це прояв енергії, за допомогою
якої можна виконувати будь – яку роботу.
-
Завдяки
чому люди і тварини рухаються?
СЛАЙД
-
Рослини
поглинають сонячну енергію і виробляють з неї поживні речовини. Тварини і люди
живляться рослинами і отримують енергію від рослин. Отже, і рослини, і тварини,
і ми з вами отримуємо енергію від…(сонця). Воно є її головним джерелом.
2.
Бесіда про сонце. Виходить Сонце (дитина), говорить слова:
Енергоша мене звати,
Енергійний я , завзятий,
Дуже справний
молодець,-
Сонячний я промінець.
Я до вас спустився з
неба,
Щоб з дитинства вас
навчати
Як вам жити на
планеті,
Як ресурси зберігати.
-
А що ви знаєте про Сонце?
Інтерактивний
прийом «Мозковий штурм»
СЛАЙД
Сонце – потужне джерело енергії. Жива
природа отримує практично всю енергію від сонця. Досягаючи атмосфери Землі,
сонячне випромінювання частково відбивається, поглинається, заломлюється та
випромінюється.
Сонячна енергія екологічно чиста, не завдає шкоди
навколишньому середовищу.
-
Як
ви думаєте, як люди використовують сонячну енергію?
Метод «Мікрофон».
Висловлювання дітей.
СЛАЙД
Використання сонячної
енергії:
-
Це
сонячні батареЇ;
-
Обігрівання житлових будинків;
-
Теплиці;
-
Зимові
сади;
-
Сонячні
пічки для приготування їжі та плавки металів;
-
Рух
машин та літаків;
-
Покриття
доріг.
3. Бесіда
про вітер.
-
Яке
ще джерело енергії існує?
Виходить Вітер, читає
вірш:
Вільніший птаха в
небі синім, сильніший гір, ніж їхня суть,
Гуляє вітер по
долині, деревам шепче – оживуть.
Розбуджу птаха поміж
ночі, верби гілля сплету в косу,
І річку хвилями
лоскочу, з отави скошую росу.
Коли зима – співаю
пісню, танцює віхола в танку.
Шумлю над полем і
узліссям, бо маю вдачу гомінку.
І шелест листя поміж
гаю, то я блукаю – вмію все,
Та як спинитися – не
знаю, бо суть життя мене несе.
-
Як людина
використовує енергію вітру? Що ви про це знаєте?
Метод «Обери
позицію».
СЛАЙД
Людина
використовувала енергію вітру тисячі років. Давні вітрильні кораблі
пересувалися тільки завдяки силі вітру, а вітряки віками використовували для
перекачування води та утримання борошна. Вітряні млини для перемелювання зерна качали
воду і пиляли дерево.
СЛАЙД
Сьогодні вітер
використовують в сучасних турбінах для вироблення енергії .
4. Бесіда
про воду.
-
Ще
яке джерело енергії вам відомо?
Виходить Вода, говорить слова:
А вода – це справжнє
диво! Як прожити без води?
З нею ми завжди
щасливі, з нею в нас нема біди!
Є вода – ростуть
рослини, ліс, сади, рясні поля,
Це – чудово для
людини, і радіє вся Земля.
Плавають в водичці
діти, риби у воді живуть,
Розквітають в лузі
квіти, і рясні дощі ідуть.
Кругообіг повсякчасно
на Землі вода веде,
Тож з водою всім
прекрасно, і біди нема ніде!
-
Як
використовують воду, як джерело енергії?
СЛАЙД
Гідроелектроста́нція
(ГЕС) — електростанція, яка за допомогою гідротурбіни перетворює кінетичну
енергію води в електроенергію. Принцип роботи ГЕС досить простий. Ланцюг гідротехнічних
споруд забезпечує необхідний напір води, що надходить на лопаті гідротурбіни,
яка приводить в дію генератори, що виробляють електроенергію.
-
Яка
гідроелектростанція до нас найближча?
5. Бесіда
про корисні копалини.
-
Ще є
одне відоме вам джерело енергії. Як ви думаєте, що це?
Корисні копалини. Які
ви знаєте корисні копалини, котрі використовуються як джерело енергії?
-
Що
роблять з нафти? (бензин, фарби, ліки)
-
Він використовується
для руху чого? (транспорту)
-
Як
використовують газ? Вугілля?
СЛАЙД
§
Діти,
як ви думаєте, що це за споруда? (Відповіді
дітей).
§
Це
теплова електростанція, яка
використовує вугілля для отримання енергії. Вугілля потрапляє на станцію та спалюється. Тепло, яке отримується шляхом
спалювання вугілля, використовується для перетворення води на пару Пара використовується для приведення у рух генератора який
виробляє електрику. По лініях електропередач енергія передається у міста та
села, на заводи та фабрики, школи та лікарні, житлові будинки тощо.
Тепер ви
переконалися, наскільки складно отримати електроенергію.
СЛАЙД
Висновок: Отже, про
які джерела енергії ми вели розмову?
Сонце, вода і вітер –
це джерела нової енергії – чистої. А корисні копалини – це вичерпні джерела
енергії . Їх на Землі, а вірніше під землею залишилось дуже мало. А як треба
ставитись до них і чому треба берегти джерела
енергії ми обговоримо після фізкультхвилинки.
Іv. Фізкультхвилинка.
6. Бесіда
про економне ставлення до джерел енергії.
СЛАЙД
- За
теперішніх темпів споживання світових запасів вугілля вистачить на 150 – 200 років, нафти – на 40 – 50,
газу – на 60 – 70 років.
-
Окрім
того, надмірне зростання виробництва і споживання енергії призводить до
негативних екологічних наслідків, серед яких парниковий ефект ( при якому
енергія сонячних променів , відбиваючись від поверхні планети, не може
повернутися в космос, оскільки затримується молекулами різних газів). Це і
кислотні дощі, і глобальні зміни клімату, екологічні катастрофи ( нафтові
плями, ядерні вибухи, погіршення якості повітря, якості води, зникнення
багатьох видів рослин, живих істот, мутагенез ( процес виникнення в організмі
спадкових змін, мутацій), і т.д.
-
Люди
всього світу зрозуміли, що природа планети в небезпеці.
Як вижити? Яким буде
наше майбутнє? Адже ніякі блага цивілізації не замінять чистого повітря,
прозорої води та нешкідливого харчування.
СЛАЙД
-
У
зв’язку з цим ведеться велика робота з охорони нашої планети: переобладнуються
фабрики і заводи, щоб вони не забруднювали воду і повітря, на місці вирубаних
лісів насаджуються нові, забороняється збирати рідкісні рослини, полювати на
рідкісних тварин, створюються заповідники.
-
Ти і
ти, він і вона – саме ви і від вас залежить , чи будемо ми дихати чистим
повітрям? Чи залишите ви своїм нащадкам зелену гарну планету?
1)
Що
можете зробити ви, діти, вже сьогодні, щоб економити енергоресурси? Які б ви
дали поради?
Метод «Мікрофон»
-
Виключайте
всі електроприлади, які не використовуються, та не залишайте їх у режимі
очікування.
-
Протріть
електричні лампи від пилу. (Витерта лампа світить на 10-15% яскравіше, ніж
запилена.)
-
Відкривайте
штори. Не забувайте про природне освітлення.
-
Вимикайте
світло, якщо в ньому немає необхідності.
-
Тримайте
вікна чистими.
-
Кип’ятіть
стільки води, скільки вам потрібно, та не забувайте чистити чайник від накипу.
-
Нагадуйте
членам своєї сім ї вимикати світло для економії енергії.
-
Не
відкривайте холодильник тільки для того, щоб подивитись на його вміст.
-
У
холодильник не кладіть гарячу їжу.
-
Не
установлюйте холодильник біля плит, печей, радіаторів.
-
Вимикайте
воду, коли чистите зуби.
-
Приймайте
душ замість ванни.
-
Не
установлюйте прасувати неповну пральну машину.
-
Ремонтуйте
крани.
-
Не допускайте
того , щоб з крану бігла вода просто так.
-
Утепляйте
вікна на зиму.
-
Стеліть
килими та вішайте їх на стіни, щоб зберігати тепло.
-
Не
використовуйте газову плиту для обігріву приміщення.
-
Одягайте
теплі речі в приміщенні, коли холодно.
-
Використовуйте
повторно поліетиленові пакети.
-
Міняйте
стержень в ручці, а не купуйте нову ручку.
-
Їздіть
на велосипеді та ходіть пішки , замість того, щоб користуватися транспортом.
2) Виступ
ДОСЛІДНИЦЬКОЇ ГРУПИ статистів
Метод
«Ажурна пилка»
1.
А чи
знаєте ви, що безцільне горіння лампочки (40Вт) за одну добу витрачає майже 1
кВат енергії. А цієї кількості енергії достатньо для випікання 36 кг хліба. Або
для виготовлення 17 кг цукру, 23 кг борошна, 6 кг олії.
2. Чи відомо вам,
що при намилюванні в душі з відкритим краном дарма використовується 50 л води.
3. А чи знаєте ви,
що приготування їжі у невірно вибраному посуді, тобто невідповідному розмірам
плити, приведе до збільшення потреб енергії до 50 відсотків.
4. А відомо вам,
що із-за залишеного на ніч відчиненого вікна в зимову пору, вистачило
використаної енергії стільки, скільки б вистачило на подолання маленьким
автомобілем 50 кілометрів.
5. Чи відомо вам, якщо пофарбувати батареї у темний
колір, це змусить їх працювати з більшою потужністю. Темна поверхня віддає на
5-10 відсотків тепла більше.
6. Чи задумувались ви, що 50 відсотків економії
електроенергії досягається за рахунок економії на освітленні.
7. Чи знаєте ви, що розумніше за все кип'ятити воду із щільно закритою кришкою. Якщо кип'ятити без
кришки, енергії витрачається на 30 відсотків більше.
8. А відомо вам, що при неповному завантаженні пральної
машини енергоспоживання збільшується на 10-15 відсотків.
9. Чи задумувались ви, що за одне купання в ванній
використовується біля 300 л води. Вихід: приймайте душ.
10. Необхідно 10-20 років, щоб поліетиленові пакети, які
потрапили в грунт, розпались. Для розпаду металевої банки має пройти 100 років,
пластикової пляшки – 400, а скляної - 1000 років.
3)
Порада вчителя СЛАЙД
Є стандартна лампочка, на ній написано «100 Ват», або «60
Ват». Це означає, скільки енергії лампочка споживає за 1 годину.
А це ,діти, енергоефективна або енергозберігаюча
флуоресцентна лампочка. Вона економить 30-50% електроенергії. Якби всі системи
освітлення перейшли на енергозберігаючі технології, це б замінило працю 500
електростанцій. Підніміть руку у кого вдома є енергозберігаючі лампочки?
5) Перегляд мульфільму про збереження
енергії . 2 хв.
V. Підсумок
уроку.
Виступ дітей.
|
Свій голос віддаю за
матінку-природу
За чистоту Землі, красу і вроду. За екологію довкілля і душі. Ставай і ти й діла свої верши.
Всім потрібно в світі знати, що енергія це просто скарб, і про неї людям
треба дбати, бо як зникне - буде їм не жарт! Ще сказати хочу по секрету, час
уже подбати про планету. Ви повинні в світі гідно жити і від марнотратства
планету захистити.
|
Немає коментарів:
Дописати коментар